kFINtesencja tego, co fińskie - strona o Finlandii i języku fińskim


 

Start Relacje Festiwale Provinssirock 2004
wtorek, 28 kwietnia 2015
Provinssirock 2004 - czyli wrażenia na gorąco! PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 02 Maj 2005 22:47
Provinssi RocK Provinssirock - The Party Of The People

Z regulaminu festiwalu:

Take care or yourself and your friends. Remember: Abandonment is a CRIME. You influence the general atmosphere of the festival with your own behaviour. Keep in mind that Provinssirock has through the years been characterised as "The festival for the people".

Provinssirock 2004 - czyli wrażenia na gorąco!

Kilka godzin temu wrociłam z weekendowego wypadu do Seinäjoki, które co roku staje sie mekką dla przybywających zewsząd fanów dobrego festiwalowego grania. Bowiem to tutaj, na obrzeżach urokliwego spokojnego fińskiego miasteczka, co roku odbywa się Provinssirock Festiwal.

Do Seinäjoki przybyłam w słoneczne przedpołudnie, z dworca odebrał mnie Ville (kiitos:) i zawiózł prosto do dawno nie widzianego pana J, co poniektórzy wiedzą o kogo chodzi. W mieszkaniu J. czuć było festiwalowy klimat - mnóstwo mrocznych metalowych facetów, rozespane dziewczęta oraz puste (a także jeszcze pełne) butelki po alkoholu. Co chwila ktoś wchodził, wychodził z nowym zapasem Salmiakki Koskenkorva (nie pamiętam już ile razy musiałam tłumaczyć dlaczego tego nie piję.... w końcu stwierdziłam, że jestem samochodem i dali mi spokój:). Najmilej wspominam pogawędki z Second Last Mohican z Kuusamo (jak on miał na imię???:) oraz pielęgniarzem z Oslo, całkiem zakręcone towarzystwo!!! No ale pogawędki pogawędkami, czas było wyruszyć na festiwal!!!

Aniołki Stay Smart!
Już w drodze na Provinssi wiedziałam, że to będzie niezły rockowy fun! Jednak stojąc w kolejce do wejścia miałam przeczucie, ze ominę Negative, których chciałam zobaczyć. Niestety moje przeczucie sprawdziło się, chyba przekroczyłam bramkę w momencie, gdy zespół wykonywał ostatni kawałek. Szkoda, ale może uda mi się przedstawicieli glamour rock zobaczyć w Vaasa, na Rockperry Festival...

Wstyd się przyznać, ale na prośbe pana J (powinien być mi dozgonnie wdzięczny) przeszmuglowałam przez bramki buteleczkę z czymś mocnym i bardzo czerwonym w środku... I tak nasze drogi się rozeszły, bo ja podążyłam za wskazówkami przysłanymi przez Heidi w SMSie. Znalazłam ją i jej znajomych niedaleko najmniejszej sceny Zanzibar - właśnie rozpoczynał się koncert Uniklubi. Fińskie powitanie - czyli alko! A przy okazji muszę przyznać, że Uniklubi grają całkiem nieźle, nawet nabrałam ochoty na posłuchanie ich po koncercie!

Po koncercie Uniklubi zahaczyliśmy o Rytmi-Teltta, czyli Namiot Rytmów, w którym odbywał się koncert Teitur. Nigdy o nich, a właściwie o nim nie słyszałam, ale ów pan nie zrobił na mnie większego wrażenia. Cóż, może następnym razem??? Natomiast udało nam się zaznajomić z przyjazną grupką fińskich fanów rocka:,'), wśród których chyba największe wrażenie wywarł na mnie niejaki Fredrik z plecakiem wypełnionym mieszanką waniliowej wódki i soku jabłkowego... oraz długa rurka, za pomocą której można było ową miksturę popijać:) Niezłe (próbowałam)... Fredrik
Kolejny koncert - już na dużej scenie - Apulanta! I tu miłe zaskoczenie - dobre rockowe granie po fińsku (albo to ta wódka z wanilią???:)!!! W dość oryginalny sposób pojawili się na scenie - białe postacie, przypominające kostuchy, ktore wyszły z podstawionych na scenę... trumien:) taak, Finowie mają fantazję:) No i wokalista zaplusował u mnie oryginalnym stojakiem na mikrofon (może trochę idea kojarzyła mi się z Kornem, ale bardzo mi się podobał:)!

Apulanta
Apulanta Apulanta Apulanta
Don Jonhson Big Band Kolejnym punktem imprezy był koncert hip-hopowego Don Johnson Big Band. I choć po drodze Fredrik usilnie usilował mnie przekonać, że to najlepszy zespół live, jakoś trudno mi było w to uwierzyć... Może dlatego, że hip-hop nie jest tym co lubię najbardziej... Ale muszę przyznać, że doznałam miłego zaskoczenia! Niesamowita energia sceniczna wokalisty, melodyjne kawałki, połączenie hip-hopu z dźwiękami trąbki, po prostu czad! Naprawdę świetnie grają na żywo i przyznaję po części rację Fredrikowi (bo dla mnie najlepszym zespołem live nadal pozostanie inny zespół, ale to już zupełnie inna historia:). No i dodatkowo - kawałek znany mi z wielu imprez w Olivers Inn okazał się być kawałkiem DJBB;) "One MC, One Delay" stać się powinien obowiązkową pozycją na imprezach finomaniaków:)

Po DJBB nadszedl czas na szwedzki The Hives. Nigdy nie byłam wielką fanką owej grupy i niech tak pozostanie. Nie przekonali mnie, aczkolwiek miło było ich zobaczyć:) Chyba większą atrakcja był szwendający się wokół nas Linde z HIM:)

Air Francuski AIR okazał się kolejnym miłym zaskoczeniem! A jeszcze na kilka dni przed koncertem słuchając ich ostatniej płyty, twierdziłam, że zupełnie nie przemawiają do mnie... A tu proszę! Chyba zostanę ich fanką, a przynajmniej fanką ich występów na żywo! Fantastyczna atmosfera, niesamowity klimat, jestem zdecydowanie na tak:) Mam nadzieję, że nie było to moje ostatnie spotkanie z owym zespołem, choć slyszałam, że sie rozpadli... Jak na rozpadnięty zespół grali całkiem nieźle:)))

Po AIR, czas na odpoczynek i posilek przed glowna gwiazda wieczoru czyli HIM. Może ostatnie płyty zespołu nie wzbudzają już we mnie zachwytu, to jednak muszę przyznać, że mam do nich pewną słabość. No i lubię niektóre z ich kawałków! Widać, że są bardzo popularni, pod najwiekszą sceną kłębił się tłum fanów, nie sposób było dostać się pod scenę, szkoda:( A może po prostu nie miałam już tej siły i motywacji, jak na moim pierwszym koncercie HIM kilka lat temu w Warszawie, kiedy to prawie udało mi się przebić do pierwszego rzędu, a próby owe groziły postradaniem życia, albo co najmniej połowy włosów:) Zatem obserwowałam sobie koncercik, próbując co prawda przesuwać się bliżej sceny w celach fotograficznych głównie, ale utknęłam gdzieś w połowie. Niestety muszę przyznać, że koncert wypadł dość blado, nie wiem czy to z powodu nagłośnienia, ale czasami w ogłle nie było słychać Villego. Jednak ludzie (i ja też) bawili się świetnie, no i nie obyło sie bez największych hitów zespołu: Join Me (naprawdę lubię ten kawałek,'), a także nowiuteńki Solitary Man, czy z pierwszej płyty Wicked Game i wiele innych. Ville, znając dobrze festiwalowe klimaty, życzył ludziom, by dobrze się bawili w trakcie koncertu i wykorzystali czas przed kacem:)

HIM HIM HIM
Przed opuszczeniem festiwalu spotkałam jeszcze wśród tłumu Villego Tuomi (Suburban Tribe, grali w piątek) oraz znajomych z Vaasy:)

Muszę powiedzieć, że jak zwykle jestem pod wrażeniem doskonałej organizacji festiwalu. Osoby z ochrony pojawiały się wszędzie tam gdzie działo się coś niepożądanego (bardzo rzadko). Jestem także pod wrażeniem atmosfery panującej na festiwalu - w przyszłym roku obowiązkowo trzy dni na Provinssirock!!!!

This Girl... Sobotni koncert ściągnął rekordową rzeszę fanów - 26 000!!! Okazało się, że na koncert HIM przybyło więcej publiczności niż na gwiazdę festiwalu Davida Bowiego. Znawcy fińskiego rynku muzycznego podkreślają, że od kilku lat fińscy wykonawcy, tacy jak HIM, The Rasmus, Nightwish, cieszą się rosnącą popularnością, wręcz ściągnięcie ich na rodzime festiwale staje się prawie niemożliwe. Juhani Merimaa (organizator Ruisrock i Ankkarock) twierdzi, że za cenę, jaką należy obecnie zapłacić za jeden z tych zespołów, jeszcze kilka lat temu można by stworzył cały program na Ankkarock Festiwal (Vantaa). Okazuje się, że te bardziej znane fińskie zespoły można częściej spotkać na dużych festiwalach poza Finlandią. Cóż, ja czekam na przyszły rok - ciekawe kto będzie grał na Provinssi???

Kiitos:

Heidi & her friends za fantastyczne towarzystwo!!!!
Anna & Ville
Fredrik (za wodę:)
Jussi i odjechane towarzystwo z Północy:) (za rockowy nastrój od rana)
Minolta (to się okaże:)

żałuję: że nie zostałam, by zobaczyć Bowiego i ominął mnie Negative:(

P.S. oczywiście oprocz wymienionych i sfotografowanych przeze mnie zespołów, grały jeszcze inne kapele, ale nie załapałam się na ich koncerty. Ewentualnych rozczarowanych fanów Egotrippi, Diablo, Scisor Sisters i innych - przepraszam:)

Zmieniony: Sobota, 17 Grudzień 2005 19:58
 

Forum Forum
linki fińskie Linki
Pogoda w Finlandii Pogoda w Finlandii
Typowanie fińskich skoków Typowanie skoków
Słownik polsko-fiński Słownik polsko-fiński

O Aurinko O nas
Kontakt Kontakt

 

Copyright © 2015 Aurinko - Finlandia i język fiński
aurinko.net.pl | Kontakt | Forum | Mapa witryny