kFINtesencja tego, co fińskie - strona o Finlandii i języku fińskim


 

Start Kompendium Muzyka
niedziela, 18 sierpnia 2013
Muzyka
Wintersun PDF Drukuj Email
Wpisany przez sirkka   
Sobota, 30 Wrzesień 2006 01:08


Zespół Wintersun założony został przez Jariego Mäenpää – byłego frontmana grupy Ensiferum. Nowa grupa Jariego skoncentrowała się na graniu szybkiego power metalu przeplatanego melodyjnym blackiem.

Zmieniony: Środa, 15 Lipiec 2009 17:05
Więcej…
 
Insomnium PDF Drukuj Email
Wpisany przez sirkka   
Sobota, 23 Wrzesień 2006 22:46

Insomnium narodziło się w czasie, gdy w Joensuu panowała ponura wiosna roku pańskiego 1997. Czterej młodzi Finowie w wieku lat 18 i 17 od samego początku wiedzieli, że będą tworzyć muzykę brutalną ale i nie pozbawioną melodyjności, pełną kontrastów i zmiennej atmosfery.

Zmieniony: Środa, 05 Sierpień 2009 13:59
Więcej…
 
Poisonblack PDF Drukuj Email
Wpisany przez sirkka   
Poniedziałek, 18 Wrzesień 2006 16:22

fot. Cecil / Wikimedia Commons / GNU FDL


Zespół „Poisonblack” znany jest przede wszystkim z tego, iż gra w nim i śpiewa Ville Laihiala, były wokalista jednego z największych zespołów fińskich - Sentenced. „Poisonblack” nie było jednak nigdy traktowane jako projekt poboczny. Zespół założono w 2000 r. i pierwotnie na wokalu słychać było wokalistę Charon – Juhę-Pekkę Leppäluoto.

Po nagraniu pierwszego albumu - „Escapextacy” (2003) oraz trasie koncertowej (m.in. z Moonspell) Leppäluoto oświadczył, że odchodzi z zespołu aby skoncentrować się na planach Charon. Poisonblack rozpoczęło poszukiwania nowego wokalisty, ale ostatecznie partiami wokalnymi zajął się Laihiala. Data wydania nowego albumu była ciągle przekładana, jednakże ostatecznie „Lust Stained Despair” ukazał się w Europie 28 sierpnia 2006 r. (30 sierpnia w Finlandii). Album bardzo szybko wdrapał się na drugie miejsce fińskich list muzycznych, utwierdzając mocną pozycję zespołu.

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 11:18
Więcej…
 
HIM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zuzia   
Wtorek, 27 Grudzień 2005 14:18


Chłopak o anielskiej twarzy i diabelskim uśmiechu pracuje w sex shopie swojego ojca w Helsinkach. Ma marzenia, chce czegoś więcej, chce tworzyć muzykę. Muzykę, która poruszy, zabierze cię na krawędź twojej duszy i pozostawi w niej ślad, zapamiętasz ją na zawsze. Spełnia to marzenie. Swój pierwszy zespół założył w wieku 10 lat. Nazywał się BLOOD, chłopaki grali covery Iron Maiden. Potem nadszedł czas na coś poważniejszego.

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 11:00
Więcej…
 
O angielskich tekstach w fińskiej muzyce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Szatanek   
Wtorek, 27 Grudzień 2005 14:03

“Sä sanoit mulle: Hei, Pauri, ystäväin" czy “You said me: Hi Pauri, my friend”?
(o angielskich tekstach w fińskiej muzyce)

Nie widzę najmniejszego sensu rozpisywać się o wspaniałości, posiadaniu tego „czegoś” czy oryginalności muzyki fińskich zespołów, przez co stają się one popularne, lubiane i nie potrzebują zwykle etykietki „MADE IN FINLAND”. Fińskie grupy są przecież znane nie tylko finom, przepraszam, fanom Finlandii i cięższego, mroczniejszego uderzenia (bo na te postawił fiński rynek muzyczny,'), lecz także – nie ubliżając nikomu – słuchaczom komercyjnej, anglojęzycznej papki z różnych stron świata. Któż bowiem nie słyszał choćby takich nazw-archetypów, jak HIM czy The Rasmus? Jeśli nawet takie wyalienowane istoty poruszają się po tej ziemi, powinny głucho milczeć w tym momencie, choćby z poczucia przyzwoitości… Inna rzecz, że można nie wiedzieć, jakie gatunki reprezentują wymienione zespoły – moja koleżanka, słuchaczka tria o jakże odmiennym rodzaju muzyki – Black Eyed Peas – myślała na przykład, że HIM reprezentuje coś pomiędzy black a death metalem. Metal Hammer napisał, że grupa ta (HIM, nie Black Eyed Peas) tworzy klasyczny gothic rock. Ok., można nawet dostrzec pewne podobieństwa HIMa do gothic rocka, lecz… stricte metalowa gazeta nie powinna pisać o gothic rocku, oceniając płytę „Love Metal”…

Zmieniony: Wtorek, 14 Lipiec 2009 21:03
Więcej…
 
The Rasmus PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doris   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 17:06

The Rasmus

Zmieniony: Czwartek, 23 Lipiec 2009 18:00
Więcej…
 
Fiński powermetal PDF Drukuj Email
Wpisany przez szpieg   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 16:59

Początki power metalu sięgają lat siedemdziesiątych, a dokładniej datę przełomową mógłby być rok 1976 kiedy to Rainbow wydał swój album "Rising"...

Ale czym jest tak naprawdę powermetal?
Co odróżnia powermetal od innych stylów metalu to to, jak sama nazwa wskazuje, że jest w nim 'więcej mocy' :). Mówi się, iż dzięki swojemu szybkiemu rytmowi, melodyjnym solówkom i energicznym głosom sprostałby nawet przedstawieniom operowym.

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 10:59
Więcej…
 
Nightwish PDF Drukuj Email
Wpisany przez szpieg   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 16:46

Nightwish

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 10:57
Więcej…
 
Amorphis PDF Drukuj Email
Wpisany przez szpieg   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 15:49

Amorphis

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 10:42
Więcej…
 
Fiński folk PDF Drukuj Email
Wpisany przez szpieg   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 15:20

Gdyby tak zapytać o muzykę z Finlandii? Większość mająca chociaż to nikłe pojęcie o Krainie Tysiąca Jezior odpowiedziałaby: HIM, Apocalyptica, Nightwish, Amorphis... A więc kapele, które w sumie możnaby wrzucić do wielkiego wora z przypiętą karteczką 'metal'...

Ale Suomi to nie tylko metal. Proponuję choć na chwilę zapomnieć o przesterowanym brzmieniu gitary elektrycznej, energicznych wokalach i machaniu włosami na wszystkie strony:) i sięgnąć do samych korzeni. A zatem, folk - muzyka, która najpiękniej opowie nam o kulturze i legendach i zabierze nas w miejsca, o których jeszcze nie śniliśmy...

Zmieniony: Wtorek, 15 Czerwiec 2010 17:03
Więcej…
 
Kantele PDF Drukuj Email
Wpisany przez szpieg   
Poniedziałek, 02 Maj 2005 15:01
Stary mądry Väinämöinen,
Skoro go ochota wzieła,
Sam zabiera sie do dzieła:
Dźwięk wydobył z rybiej ości
Ku wiekuistej radości.
Skąd skorupę ma kantele?
Z ogromnej szczęki szczupaka;
Na jalich kołkach są struny?
Na szczupaka kłach zjeżonych;
Zasię same struny z czego?
Z włosia wałacha Hiisiego.

Tak oto Väinämöinen, wielki wieszcz i zaklinacz stworzył pierwsze kantele. Inni również próbowali grać na tymże instrumencie, jednakże tylko stary mądry Väinämöinen potrafił oczarować całe stworzenie swoją grą.

Zmieniony: Niedziela, 19 Lipiec 2009 10:41
Więcej…
 
Więcej artykułów…
«PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie»

Strona 1 z 2


Forum Forum
linki fińskie Linki
Pogoda w Finlandii Pogoda w Finlandii
Typowanie fińskich skoków Typowanie skoków
Słownik polsko-fiński Słownik polsko-fiński

O Aurinko O nas
Kontakt Kontakt

 

Copyright © 2013 Aurinko - Finlandia i język fiński
aurinko.net.pl | Kontakt | Forum | Mapa witryny